دلارام

آشنایی با انگشتی کالیمبا به همراه راهنمای نواختن کالیمبا انگشتی

انگشتی کالیبما

امروزه بسیاری از مردم در زمانی که با ساز کالیمبا آشنا می شوند، دوست دارند آن را بنوازند و به دنبال منابعی می گردند که نواختن این ساز را آموزش دهد. کالیمبا با نام های دیگر پیانو انگشتی یا کالیمبا انگشتی شناخته می شود و انواع مختلفی مانند 5 تیغه، 8 تیغه، 15 تیغه، 17 تیغه و ... دارد. در زمان شروع نواختن کالیمبا، برای بسیاری از افراد سوال پیش می آید که باید ناخن های خود را بلند کنند یا خیر. باید بگوییم که لزومی ندارد ناخن خود را بلند کنید و می توانید از انگشتی کالیمبا برای نواختن استفاده کنید. ما در این مقاله روش های نواختن پیانو انگشتی را معرفی می کنیم و توضیح می دهیم که نواختن این ساز با ناخن و انگشتی کالیمبا چگونه خواهد بود.

راهنمای نواختن ساز کالیمبا

پیانو انگشتی

  1. کوک کردن ساز

احتمالا در زمانی که کالیمبا را می خرید، ساز بر روی یک نت خاص کوک شده است. فرایند کوک کردن پیانو انگشتی بسیار آسان است و شما باید با یک تیونر این کار را انجام دهید. می توانید نرم افزار تیونر را بر روی گوشی خود نصب کنید تا به راحتی متوجه شوید که کدام نت ها را می نوازید. بعد از آماده شدن تیونر، تیغه های ساز را از پایین به بالا بنوازید تا متوجه شوید هر تیغه چه نتی است. در بسیاری از ساز های کالیمبا، نت ها بر روی تیغه ها حک شده اند و این کار را برای شما آسان می کند.

  1. تمرین تکنیک های مختلف

شما می توانید نت ها را به صورت جداگانه بنوازید و از نواختن لذت ببرید. دو یا سه تیغه مجاور یک آکورد ایجاد می کنند. در هنگام نواختن کالیمبا انگشتی یک نت واحد را می نوازید و انگشتان خود را بر روی نت های مجاور می کشید. پس نواختن نت های مجاور را امتحان کنید.

یکی از جذابیت های نواختن ساز کالیمبا این است که از امکانات دیگر ساز نیز می توانید استفاده کنید. برای مثال برای اضافه کردن ریتم می توانید بر روی بدنه ساز کالیمبا بزنید یا دو حفره ساز را باز یا بسته کنید تا صدا های مختلفی ایجاد شود. ماهیت ساز کالیمبا این است که بدون یاد گرفتن تئوری موسیقی، آن را بنوازید. به همین دلیل نواختن بسیار ساده و مفرح است و کودکان نیز می توانند نواختن کالیمبا 5 تیغه را یاد بگیرند.

بهتر است با آهنگ های ساده ای مانند تولدت مبارک شروع کنید و از نواختن ساز نهایت لذت را ببرید. با گذشت زمان و تمرین کافی، می توانید مانند یک حرفه ای کالیمبا را بنوازید و آهنگ های پیچیده تر و تکنیکی تر را تمرین کنید.

برای نواختن کالیمبا انگشتی به چه چیزی نیاز دارید؟

کالیمبا انگشتی

احتمالا شما یک کالیمبای 17 تیغه دیده اید که تیغه های آن از فولاد ضد زنگ یا سایر فلزات ساخته شده است و نواختن ساز ممکن است برای شما سخت و دردناک باشد. این موضوع زمانی آزاردهنده می شود که شما ناخن ندارید و با انگشتان خود پیانو انگشتی را می نوازید. اینگونه بعد از چند ساعت، انگشتان شما خسته خواهند شد و دیگر اشتیاقی برای نواختن کالیمبا نخواهید داشت.

برای نواختن کالیمبا به ناخن و انگشتی کالیمبا نیاز خواهید داشت. درست مانند گیتاریست هایی که ناخن های خود را بلند می کنند یا از پیک استفاده می کنند. با این روش، انگشت های شما اذیت نخواهند شد و نواختن کالیمبا انگشتی آسان تر خواهد شد. اگر بدون ناخن و انگشتی، کالیمبا را بنوازید، انگشتان شما پینه خواهند بست. شما باید قوی باشید و درد را تحمل کنید تا در طول زمان نواختن پیانو انگشتی آسان تر شود.

اگر می خواهید که با ناخن های خود کالیمبا را بنوازید، باید مطمئن باشید که ناخن های شما آسیب نمی بینند. مهم ترین مشکل نواختن کالیمبا با انگشتان این است که ناخن های شما ممکن است بشکنند. پس باید مطمئن باشید که ناخن های شما قوی هستند. می توانید با سوهان ناخن یک لایه به ناخن خود اضافه کنید و آن را قوی تر کنید.

ناخن بسیاری از گیتاریست ها در طول زمان بار ها و بار ها می شکند تا وقتی که ناخن های آن ها به نواختن گیتار عادت کند و قوی شود. توصیه می کنیم که کالیمبا را با انگشتان خود بنوازید؛ زیرا صدای ساز بهتر و قوی تر خواهد بود. بهتر است که زمان بگذارید و با تمام سختی ها نواختن ساز کالیمبا را تمرین کنید.

اگر نمی خواهید ناخن های خود را بلند کنید و در زمان نواختن کالیمبا انگشتی درد بکشید، نواختن ساز را کنار نگذارید. انگشتی کالیمبا در این زمان به کمک شما می آید و می توانید با آن ها به آسانی کالیمبا را بنوازید. در ادامه انواع انگشتی کالیمبا را معرفی می کنیم.

انواع انگشتی کالیمبا

انواع انگشتی کالیمبا

  1. محافظ انگشت: در هنگام استفاده از محافظ انگشت، شما در هنگام نواختن کالیمبا هیچ احساسی در انگشتان خود نخواهید داشت. به همین دلیل لازم است که بیشتر تمرین کنید.
  2. انگشتی پلاستیکی: یکی از محبوب ترین انواع انگشتی کالیمبا، انگشتی پلاستیکی است. یکی از مهم ترین شرکت های تولید کننده این نوع انگشتی، شرکت دانلوپ است.
  3. انگشتی فلزی: انگشتی های فلزی طول عمر بیشتری دارند؛ اما ممکن است به پیانو انگشتی آسیب بزنند. به همین دلیل در زمان استفاده از این نوع انگشتی، بهتر است که مراقب باشید.
  4. انگشتی آلاسکا: یکی از مهم ترین انگشتی های کالیمبا، انگشتی آلاسکاست که درست مانند ناخن مصنوعی است. متاسفانه هر نوازنده ای نمی تواند از این انگشتی ها استفاده کند و برای هر انگشتی مناسب نیستند. پس بهتر است این نوع انگشتی کالیمبا را حضوری بخرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

جمع بندی

وقتی صحبت از نواختن کالیمبا می شود، بهترین کار این است که ناخن های خود را بلند کنید. با این روش، انگشتان شما آسیب نمی بینند و تا هر زمان که دلتان بخواهد می توانید ساز را بنوازید. اگر نمی خواهید ناخن خود را بلند کنید، بهتر است که از انگشتی کالیمبا استفاده کنید. ما در این مقاله توضیح دادیم که چگونه می توانید ساز کالیمبا را بنوازید و چند نوع انگشتی کالیمبا داریم.