دلارام

ساز کالیمبا برای افراد مبتدی

کالیمبا

ساز کالیمبا یکی از ساز هایی است که در جامعه‌ موسیقی جهان سازی شناخته شده محسوب می شود. این ساز شکلی ناهموار دارد و با دراسیون صدایی فراوانی تولید می کند. کالیمبا را در اصل از یک تخته چوبی و تعدادی ضربه گیر می سازند. این ساز را در سبک‌ های مختلف موسیقی از جمله جاز، کلاسیک و فولکلور می نوازند و شاید بتوان آن را سازی چند منظوره نامید. در این مقاله درمورد این که ساز کالیمبا چیست و گوش دادن و نواختن آن چه مزایایی دارد مطالبی را گردآوری کرده ایم.

اثر آرام بخش کالیمبا

کالیمبا یکی از ساز هایی است که با گوش دادن به آن می توانید استرس خود را به میزان چشمگیری کاهش دهید. این ساز ملودی های بسیار زیبا و صدای آرامش بخشی دارد که می تواند به افزایش آرامش ذهن و حواس شما کمک کند. نواختن کالیمبا بسیار ساده است، هر کسی می تواند به سرعت آن را یاد بگیرد و از صدای دلنشین آن لذت ببرد.

کالیمبا در واقع کلمه ای آفریقایی به معنای پیانو انگشت شست است. نام این ساز به خوبی گویای نحوه نواختن آن است. این ساز از یک تخته چوبی نازک با کلید های فلزی که روی آن قرار دارند، ساخته شده است. وقتی کلید های فلزی ساز را فشار می دهید، به لرزش در می آیند و صدای هارمونیک زیبایی تولید می کنند.

اگر بخواهیم این ساز را از نظر تاریخی بررسی کنیم باید بگوییم که اولین استفاده کنندگان آن شفا دهندگان و شمن های آفریقایی بودند. شفا دهندگان و شمن های آفریقایی از این ساز برای ایجاد آرامش و ارتباط با روح درونی افراد استفاده می کردند. امروزه نیز درمانگران و مربیان در سرتاسر دنیا از ساز کالیمبا برای کمک به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی افراد گوناگون بهره می برند.

فواید ساز کالیمبا برای مغز

کالیمبا

محققان ساز کالیمبا را برای عملکرد مغز بسیار مفید تشخیص داده اند. نواختن کالیمبا به بهبود بخش عملکرد شناختی و حافظه مغز کمک می کند. همچنین این ساز در کاهش سطح استرس افراد و بهبود خلق و خو آنان تاثیر فراوانی دارد. در واقع گوش دادن و نواختن ساز کالیمبا یکی از بهترین راه ها برای سالم و فعال نگه داشتن مغز است. با توجه به موارد گفته شده به شما پیشنهاد می کنیم که نحوه نواختن ساز کالیمبا را بیاموزید و تاثیرات آن را بر جنبه های مختلف مغز به مرور زمان مشاهده نمایید.

یادگیری کالیمبا

یادگیری کالیمبا آسان است و همین یادگیری آسان سبب شده است که آن را بهترین ساز برای شروع آموختن موسیقی بدانند. ما این ساز را به افرادی که می خواهند به تازگی وارد دنیای موسیقی شوند، پیشنهاد می کنیم. برای تهیه کالیمبا کافی است که به بخش کالیمبا فروشگاه موسیقی دلارام یا بصورت حضوری به فروشگاه مراجعه کنید. بیشتر سایت ها و فروشگاه ها انواع مختلف این ساز را به نمایش گذاشته اند؛ از این رو بهتر است پیش از مراجعه برای خرید ساز کالیمبا از یک فرد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. فروشگاه موسیقی دلارام به عنوان نماینده رسمی برند جکو در این زمینه تخصص دارد.

صدای کالیمبا چگونه است؟

کالیمبا

کالیبما صدایی جادویی دارد. در واقع صدای این ساز بین زیلوفون و جعبه موسیقی قرار می گیرد. البته بهتر است این نکته را هم در نظر بگیرید که کیفیت صدای تولید شده ساز کالیمبا، درست مانند تمامی ساز ها، به کیفیت چوب به کار رفته در آن بستگی دارد؛ زیرا صدا در درون آن به ارتعاش در می آید. کالیمبا مانند ساز گیتار می تواند بدنه ای جامد، باز و یا تو خالی داشته باشد.

کالیمبا تو پر با کالیمبا تو خالی چه تفاوت هایی دارد؟

یک کالیمبا جامد یا همان توپر معمولا صدای نرم تری نسبت به مدل های توخالی دارد و تیغه های آن نیز معمولا برای مدت طولانی تری ارتعاش دارند. البته میزان صدای آن به مدل آن بستگی دارد. کالیمبا های جامد معمولا صدای کمتری نسبت به انواع توخالی آن تولید می کنند.

در نتیجه صدای ساز کالیمبا توخالی را می توانیم درست مخالف کالیمبا توپر در نظر بگیریم. مدل های توخالی معمولا برای مدت کوتاه تری ارتعاش دارند و صدای تولید شده آن ها بلند تر است. پیش از این که برای خرید کالیمبا به فروشگاه مراجعه کنید، بهتر است بدانید که مدل های توخالی را بیشتر می پسندید یا مدل های توپر با سلیقه شما سازگاری دارند.

کالیمبا مناسب افراد مبتدی

کالیمبا

افراد مبتدی برای خرید ساز کالیمبا لازم نیست توپر یا توخالی بودن آن را ملاک تصمیم گیری در قرار دهند. مهم ترین نکته در انتخاب کالیمبا برای افراد مبتدی تعداد کلید های آن است.

  • کالیمبا های 8 کلیدی

کالیمبا های هشت کلیدی یک از مناسب ترین گزینه هایی است که افراد مبتدی می توانند آن را بخرند؛ زیرا این ساز قیمت مناسبی دارد، به راحتی در کف دست جای می گیرد و احتمال اشتباه در نواختن آن بسیار پایین است. کالیمبا های 8 کلیدی نسبت به سایر کالیبما ها نت های کمتری نیز دارند. با اینهمه صدایی که از این نوع کالیمبا به گوش می رسد بسیار زیبا و دل انگیز است

  • کالیمبا 17 کلیدی

اگر می خواهید پا را یک قدم فراتر بگذارید، بهتر است کالیمبا های 17 کلیدی را انتخاب کنید. کالمیبا های 17 کلیدی نت های بیشتری دارند و شما می توانید ترانه های بیشتر و متفاوت تری را به کمک آن بنوازید.

نتیجه گیری

ساز کالیمبا یکی از ساز های بومی آفریقا است که به آن پیانو انگشتی نیز گفته می شود. یادگیری این ساز بسیار ساده و صدای آن بسیار آرامش بخش است. نواختن با آن نیز می تواند فعالیت های شناختی مغز را بهبود بخشد و حافظه را تقویت کند. کالیمبا در مدل های مختلف مانند توپر و توخالی عرضه می شود. در این مقاله پس از توضیحاتی درمورد ساز کالیمبا، آن را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار دادیم. همچنین ذکر کردیم که کدام نوع کالیمبا برای افراد مبتدی گزینه مناسبی است.