دلارام

جامع ترین راهنمای خرید کالیمبا

خرید کالیمبا

سوالی که برای بسیاری از افراد درمورد ساز کالیمبا پیش می آید این است که بهترین آن کدام است. در حالی که ما هرگز نمی توانیم یک کالیمبا را به تمام علاقه مندان معرفی کنیم و آن را بهترین بدانیم. بهترین کالیمبا برای هر شخص بر اساس سطح مهارت او، آهنگی که می خواهد بنوازد، بودجه خود و هزینه ساز هایی که قصد دارد با این ساز ترکیب کند مانند گیتار، درام و ...، تعیین می شود. در این مقاله قصد داریم مواردی را که در تصمیم گیری شما برای خرید این ساز تاثیر می گذارند، ذکر کنیم. در راهنمای خرید کالیمبا بررسی می کنیم که کدام نوع چوب، چه تعدا کلید و چه کیفیت صدایی برای شما بهتر است.

کالیمبا چه نوع سازی است؟

واژه کالیبما در اصل یک کلمه آفریقایی به معنای «پیانوی انگشت شست» است و این ساز را آفریقایی ها و زیمباوه ای ها در طول قرن ها می نواختند. برخی بر این باور اند که منشا پیانوی امروزی به کالیمبا بر می گردد. شکل اولیه این ساز یک تکه چوب به همراه چند عدد سیم بود که از آن ها برای خارج ساختن ملودی استفاده می شد. بعد ها غربی ها با این ساز آشنا شدند و شخصی به نام هیو تریسی آن را در مقیاس غربی پذیرفت. پس از این اتفاق اولین کالیمبا تغییراتی یافت و به شکل نمونه اولیه کالیمبا های مدرن درآمد.

راهنمای خرید کالیمبا

خرید کالیمبا

برای این که هنگام خرید این ساز منطقی ترین و صحیح ترین انتخاب را داشته باشید، بهتر است برخی از نکات مهم را در نظر بگیرید و با دیدی همه جانبه به آن بنگرید. در ادامه راهنمای خرید کالیمبا را مشاهده می کنید:

  1. انواع اصلی تخته کالیمبا

کالیمبا از نظر شکل و نوع تخته به دو نوع کلی تقسیم می شود: تخته های جعبه ای شکل که حفره های صوتی دارند و تخته های مسطح بدون حفره های صدا.

  • کالیمبای بدون حفره صدا

طراحی اولیه این ساز در اصل بدون حفره صدا بود. صدایی که از کالیمبای بدون حفره شنیده می شود، خصوصا اگر در گام های بالا تر باشد، واضح تر و ملایم تر از نوع دیگر آن است. در نتیجه اگر در نواختن این ساز حرفه ای شده اید، ما کالیمبا های بدون حفره صدا را به شما پیشنهاد می دهیم.

  • کالیمبای جعبه ای شکل

کالیمبا

کالیمبایی که تخته اش به شکل جعبه است در بازه کلید های پایینی تا میانی با صدای ارتعاشی قوی عملکرد خوبی را از خود به نمایش می گذارد؛ زیرا این نوع کالیمبا بدنه رزونانسی دارد. زمانی که تین ها کنده می شوند، اثرات رزونانس قابل لمس تر است و هنگامی که نواحی اطراف حفره های صدا را فشار می دهید، صدا های ارتعاشی ایجاد می شوند.

پیشنهاد ما در راهنمای خرید کالیمبا این است که برای این که متوجه شوید کدام نوع تخته برای شما مناسب تر است، پیش از خرید انواع مختلف آن را از نظر صدا بررسی کنید.

  1. اندازه کالیمبا

ساز کالیمبا هم اکنون در اندازه های 8 کلید، 10 کلید، 15 کلید، 17 کلید، 21 کلید، 24 کلید و 32 کلید در بازار یافت می شوند. طبیعتا کالیمبا هایی که کلید بیشتری دارند طیف گسترده تری از مقیاس ها را ارائه می دهند و در نتیجه آهنگ های بیشتری با آن ها نواخته می شود. اما اگر در این زمینه نوازنده مبتدی ای هستید، می توانید از مدل هایی که کلید کمتری دارند بهره ببرید. اندازه های گوناگون کالیمبا عبارت اند از:

  • 8 کلید

این کالیمبا را به مبتدیانی پیشنهاد می دهیم که با این ساز آشنایی کافی ندارند و برای نخستین باز می خواهند آن را به صدا در آورند. این کالیمبا را می توانید در هر کجا که می خواهید با خود حمل کنید و از نوای دلنشین آن لذت ببرید.

  • 10 کلید

کالیبما های 10 کلید را برای پخش آهنگ هایی که در یک اکتاو هستند، به کار می برند. آن ها از اندازه دست بزرگ تر و کمی کوچک تر از نسخه 17 کلیدی هستند. 

  • 15 کلید و 17 کلید

کالیمبا 10 تیغه

اندازه این دو کالیمبا یکسان و برای افراد مبتدی تا متوسط گزینه مناسبی است. نوازندگان از کالیمبای 15 کلید برای صدا های با باس پایین و از کالیمبا 17 کلید آن برای صدای کلی در تمام سطوح بهره می برند. با این دو کالیمبا می توانید بیشتر آهنگ های محبوب و مشهور را بنوازید.

  • 21 کلید

یکی دیگر از مهم ترین بررسی های راهنمای خرید کالیمبا ، ارزیابی کالیمبای 21 کلید است. از این نوع برای به صدا در آوردن نت های آهنگ هایی که پیچیده تر هستند، استفاده می شود؛ زیرا طیف وسیعی از مقیاس ها را برای پخش ارائه می دهند. نوازندگان نیز برای نواختن آن به مهارت های بیشتر و پیچیده تری نیاز دارند؛ زیرا باید انگشتانشان به اندازه کافی ورزیده باشد تا میان طیف گسترده ای از کلید ها جا به جا شود.

  • 24 کلید و 32 کلید

اگر در سطح بالایی از نوازندگی هستید، قطعا باید کالیمبا های 24 یا 32 کلید تهیه کنید. البته بهتر است به این نکته توجه کنید که به دلیل تقاضای بالا ممکن است برای پیدا کردن آن به صرف زمان و انرژی بیشتری نیاز داشته باشید. آن ها همچنین ساخت پیچیده تری دارند؛ در نتیجه قیمتشان نسبت به سایر انواع کالیمبا بیشتر است. در هر حال اگر تمایل دارید که به طور پیشرفته این ساز را بنوازید، چاره ای جز خرید کالیمبا های 24 و یا 32 کلید ندارید.

جمع بندی

کالیمبا که در اصل ساز آفریقایی است و اخیرا به کشور های غربی راه یافته و بازسازی شده، منشا اصلی ساز پیانو است. معنی لغوی آن هم «پیانوی انگشت شست» است. بهترین کالیبما برای افراد مبتدی با بهترین آن برای کسانی که حرفه ای تر هستند، متفاوت است و این تفاوت ار جنبه های گوناگونی ناشی می شود. جنبه های مختلفی مانند شکل تخته، نوع چوب به کار رفته و تعداد کلید های آن. در این مقاله علاوه بر این که این ساز را به صورت خلاصه بررسی کردیم. سعی کردیم راهنمای خرید کالیمبا را شرح دهیم.