دلارام

تفاوت کالیمبا شیشه ای با چوبی چیست؟

کالیمبا شیشه ای

اگر قصد خرید کالیمبا دارید و یا مدتی است که آن را می نوازید و حالا می خواهید ساز بعدی خود را تهیه کنید، شاید از خودتان بپرسید که کالیمبا شیشه ای بخرم یا چوبی؟ کالیمبا های شیشه ای در حقیقت از جنس شیشه نیستند؛ بلکه متریال سازنده آن ها اکریلیک است. بین کالیمبا شیشه ای (اکریلیک) و چوبی تفاوت های ظریفی وجود دارد که دانستن آن ها باعث می شود تا شما راحت تر تصمیم بگیرید که کدام یک را می خواهید بخرید.

  • تفاوت گرمی صدا

کالیمبا کیمی

صدای ساز قطعا مهم ترین خصوصیت یک ساز است؛ زیرا شما اصلا ساز را می خرید که از صدای آن لذت ببرید. کالیمبا شیشه ای و چوبی تفاوت هایی در صدای تولیدی دارند. البته اگر به طور جداگانه صدای هر یک را بشنوید شاید متوجه تفاوتی نشوید؛ اما هنگامی که کالیمبای چوبی و شیشه ای در کنار هم نواخته می شوند، تفاوت صدای آن ها آشکار می شود. صدای کالیمبا های شیشه ای به صدای موسیقی های سنتی نزدیک تر است و زنگ صدای گرمی را به گوش شنونده می رساند. هنگامی که با ساز کالیمبا موسیقی های بسیار ملایم و لالایی مانند را می نوازید، گرمی صدای جنس شیشه ای آن ها، بیشتر خودنمایی می کند. در مقابل، کالیمبا های چوبی صدای سرد تری دارند. فراموش نکنید که سرد بودن صدا به معنای بد بودن آن نیست. صدا های سرد تر، ملایم تر و نرم تر هم به نظر می رسند.

  • تفاوت داینامیک یا همان شدت صدا

تفاوت بین کالیمبا شیشه ای و چوبی از لحاظ شدت صدا مانند تفاوت شب و روز است! کالیمبا های شیشه ای بسیار کم صدا تر هستند. آن ها هرگز صدایی به بلندی صدای کالیمبا های چوبی تولید نمی کنند. اگر تار های تنظیمات کالیمبا را بسیار محکم بپیچید شاید موفق شوید صدای بلند تری تولید کنید. دلیل اصلی تفاوت شدت صدا در این دو متریال، طراحی متفاوت آن هاست. کالیمبا های چوبی تو خالی هستند و به همین دلیل هم شدت صدایشان بیشتر است؛ اما طراحان و سازندگان نمی توانند کالیمبای اکریلیک یا شیشه ای را تو خالی طراحی کنند و بسازند. از نظر داینامیک یا شدت صدا، قطعا کالیمبای چوبی انتخاب بهتری است.

  • تفاوت وزن

همانطور که گفته شد، کالیمبا های چوبی تو خالی هستند؛ پس وزن کمتری نسبت به کالیمبا شیشه ای دارند. به طور کلی، اکریلیک ها مواد سنگینی هستند. وزن ماده اکریلیک انقدر زیاد است که حتی کالیمبا های چوبی ای که تو خالی نیستند هم وزن کمتری نسبت به آن ها دارند. اگر قصد دارید بیش از یک ساعت در روز ساز خود را تمرین کنید تا به نوازنده ای حرفه ای تبدیل شوید، بهتر است کالیمبای سبکی را انتخاب کنید تا دستتان درد نگیرد و زود خسته نشوید. نواختن طولانی مدت ساز کالیمبا حتی در صورتی که کالیمبایتان سبک باشد، به مچ دست شما فشار زیادی وارد می کند. حال اگر سازتان سنگین باشد، این فشار افزایش می یابد. با این حال اگر ظاهر اکریلیک کالیمبا برایتان بسیار جذاب است و قرار نیست که مدت زمان طولانی ای ساز را در دست بگیرید و تمرین کنید، نمونه های سنگین آسیب جدی ای به دست شما وارد نخواهد کرد.

کالیمبا اکریلیک

  • کار کردن آسان با ساز

این ویژگی تا حد زیادی با ویژگی های قبلی در ارتباط است. کار کردن با کالیمبا شیشه ای آسان تر است؛ زیرا شما مدت زمان بیشتری می توانید آن را در دست بگیرید، بی آنکه مچ دستتان خسته شود. البته از زاویه دیگر، به این نکته هم توجه کنید که به دلیل ظاهر و ساخت و نحوه قرار گرفتن دکمه ها، انتخاب نت ها بر روی کالیمبا های شیشه ای سخت تر است.

  • قابلیت ویبراتو

کالیمبا شیشه ای kalimba

کالیمبا های تو خالی معمولا دو سوراخ اضافی در بخش پشتی برای خروج صدا دارند. با پوشاندن این دو سوراخ و رها کردن آن می توانید افکتی بر روی صدای سازتان ایجاد کنید که به آن ویبراتو می گویند. این ویژگی چیزی نیست که به کار یک نوازنده مبتدی بیاید؛ اما به هر حال اگر می خواهید از این ویژگی زمانی در نواختن خود استفاده کنید، باید بدانید که گزینه های شیشه ای و چوبی تخت انتخاب خوبی نیستند.

مهم ترین مزیت کالیمبا شیشه ای چیست؟

شاید با توجه به آنچه در بند های قبل خواندید، فکر کنید که قصد ما این بود که بگوییم کالیمبا شیشه ای انتخاب خوبی نیست. به هیچ وجه! مهم ترین مزیت کالیمبای شیشه ای صدای فوق العاده زیبای آن است. شاید همین یک مزیت انقدر مهم باشد که شما نوع شیشه ای این ساز را به چوبی ترجیح دهید. به غیر از صدای فوق العاده زیبا و صاف، بسیاری از افراد زیبایی ظاهری ساز های شیشه ای را هم ترجیح می دهند.

آیا کالیمبای کریستالی همان کالیمبای شیشه ای است؟

همانطور که در بند های قبل هم ذکر کردیم، کالیمبا شیشه ای در حقیقت از جنس اکریلیک است و شما اصلا کالیمبایی ساخته شده از متریال شیشه نمی توانید پیدا کنید! فقط ظاهر این کالیمبا ها باعث می شود که به آن ها شیشه ای بگویند. کالیمبای کریستالی هم دقیقا مشابه همین موضوع است. ظاهر کالیمبا های اکریلیک سبب می شود که برخی آن را کریستالی بنامند.

کالیمبا شیشه ای بهتر است یا چوبی؟

به طور کلی، انتخاب کالیمبا های چوبی و شیشه ای یا همان اکریلیک، تا حد زیادی به سلایق و ترجیحات شخصی نوازنده بستگی دارد. مهم ترین معیار شما برای انتخاب ساز باید صدای آن باشد. دقت کنید که چه صدایی بیشتر به دلتان می نشیند و به نظرتان زیبا تر و گوش نواز تر است. اگر خیلی به این موضوع اهمیت نمی دهید یا درباره زیبایی صدا مطمئن نیستید، پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا یک کالیمبای تو خالی چوبی بخرید؛ زیرا مزایای قابل توجهی برای یک نوازنده مبتدی دارد. مهم ترین مزیت آن این است که به دلیل وزن کمتر، مدت زمان بیشتری را می توانید با آن تمرین کنید تا به نوازنده ای حرفه ای تبدیل شوید.