دلارام

بررسی قیمت آرشه ویولن

قیمت آرشه ویولن و عوامل موثر بر آن

آرشه که به آن کمانه نیز گفته می شود، وسیله ای است که از آن برای نواختن ساز ویولن و دیگر ساز های زهی استفاده می کنند. جنس آرشه از چوب است که به دو سر آن موی دم اسب وصل می کنند. این وسیله برای نواختن ساز های زهی مانند ویولن ضروری است و بدون آن نواختن ساز غیر ممکن است. آرشه ای که انتخاب می کنید، روی صدا تولید شده توسط ساز تاثیر می گذارد. به همین دلیل انتخاب یک آرشه مناسب اهمیت زیادی دارد. آرشه ها در مدل ها و قیمت های بسیار مختلفی به فروش می رسند. در این مقاله قصد داریم درمورد قیمت آرشه ویولن و عوامل تاثیر گذار بر آن توضیح دهیم.

آرشه های اقتصادی

آرشه اقتصادی

آرشه های اقتصادی مخصوص افراد مبتدی هستند. این آرشه ها به شما کمک می کنند که فقط نحوه نواختن با ویولن را یاد بگیرید تا به مراحل بعدی برسید. بعد از کمی حرفه ای شدن دیگر استفاده از آرشه های اقتصادی کار درستی نخواهد بود. علاوه بر این ها آرشه های اقتصادی عمر چندان زیادی ندارند. علت کمتر بودن قیمت آرشه ویولن اقتصادی نسبت به دیگر آرشه ها توجه کمتر سازنده به جزئیات است.

· اندازه آرشه اقتصادی

از آن جایی که آرشه های اقتصادی برای افراد مبتدی ساخته می شوند، به ندرت می توان آن ها را در اندازه های کامل پیدا کرد. آرشه های اقتصادی معمولا در سایز های کوچک، 2/1 یا در بزرگترین حالت در سایز 4/3 هستند. هنرجویان پس از پیشرفت و یادگیری نکات مهم در نواختن ساز به دنبال آرشه های بهتر با اندازه کامل یا 4/4 می روند و دیگر نیازی به این آرشه ها نخواهند داشت.

· مواد به کار رفته در آرشه اقتصادی

قطعا یکی از دلایلی که باعث می شود قیمت آرشه ویولن اقتصادی کمتر باشد، استفاده از مواد با کیفیت پایین تر است. موادی که در ساخت آرشه اقتصادی به کار برده می شود شامل چوب های گرد سخت و موی اسب نسبتا سست است.

· دسترسی

آرشه های ارزان قیمت به راحتی در دسترس هستند. شما می توانید در مغازه ها به صورت حضوری یا از طریق خرید آنلاین آرشه را سفارش دهید و از آن استفاده کنید.

آرشه های میان رده

قیمت آرشه ویولن

کسانی که به خوبی با ساز ویولن آشنایی دارند و سعی دارند به صورت حرفه ای تمرین کنند، دیگر نمی توانند از آرشه های ارزان قیمت استفاده کنند. حداقلی ترین آرشه برای این دست از افراد، آرشه های میان رده است. قیمت آرشه ویولن میان رده همان طور که از نام آن نیز مشخص است، چیزی بین آرشه های ارزان قیمت و حرفه ای است.

· اندازه آرشه میان رده

از آن جایی که اکثر استفاده کنندگان آرشه های میان رده افراد نیمه حرفه ای هستند، آرشه ها را معمولا در سایز کامل 4/4 تولید می کنند. البته امکان پیدا کردن مدل هایی با سایز 2/1 یا 4/3 نیز وجود دارد؛ زیرا برخی از افراد ممکن است دست و انگشتان کوچک تری داشته باشند و نتوانند با آرشه های سایز کامل بنوازند.

· مواد به کار رفته در آرشه میان رده

اصلی ترین تفاوت قیمت آرشه ویولن میان رده با مدل های ارزان قیمت، موادی است که در ساخت آن به کار برده می شود. آرشه های میان رده از چوب های بهتر، بادوام تر و انعطاف پذیر تری ساخته می شود که باعث می شود آرشه ارتعاشات صوتی بهتری داشته باشد. همین باعث می شود تا بتوان با آرشه های میان رده بهتر اجرا کرد؛ البته هر چند که نمی توان چوبی که در ساخت آرشه های میان رده به کار برده می شود را با چوب پرنامبوکو یا سایر چوب هایی که در ساخت آرشه های حرفه ای به کار برده می شوند مقایسه کرد؛ اما با این حال به نسبت قیمت آرشه ویولن حرفه ای، مدل های میان رده کیفیت و دوام بسیار خوبی دارند.

آرشه ویولن حرفه ای

آرشه ویولن حرفه ای

آرشه های حرفه ای همان طور که از نامشان نیز پیداست برای افراد حرفه ای و استاد های ویولن طراحی شده اند. این آرشه ها از کمیاب ترین چوب ها توسط متخصصانی که حداقل چند دهه تجربه دارند، به صورت سفارشی ساخته می شوند. قیمت آرشه ویولن حرفه ای بسیار بالا است؛ اما این آرشه ها بسیار زیبا هستند و صدای منحصر به فرد و فوق العاده ای هنگام نواختن ایجاد می کنند. علاوه بر این عمر بسیار طولانی ای نیز دارند.

· اندازه آرشه حرفه ای

همان طور که توضیح داده شد، آرشه های حرفه ای به طور سفارشی ساخته می شوند. به همین علت این که چه اندازه ای می خواهید، بستگی به سفارش شما دارد. شما می توانید آرشه خود را در اندازه 4/1 ، 4/2 یا اندازه کامل سفارش دهید.

· مواد به کار رفته در آرشه حرفه ای

همان طور که می توان با توجه به قیمت آرشه ویولن حرفه ای انتظار داشت، آرشه های حرفه ای از چوب های بسیار باکیفیت و کمیاب ساخته می شوند. چوب های به کار رفته در ساخت آرشه های حرفه ای باید قدیمی باشند. به همین دلیل ابتدا چوب هایی که برای ساخت به کار برده می شود، تحت یک سری فرآیند های منحصر به فرد اصلاح می شوند.

محدوده قیمتی آرشه های حرفه ای در بازار های جهانی بسیار بالا است و برای شروع افراد مبتدی اصلا توصیه نمی شود. هر قسمت از آرشه های حرفه به صورت دستی ساخته می شود تا جزئیات و حرفه ای بودن ساخت در آن نمایان شود. به دلیل سفارشی بودن این آرشه ها مقایسه آرشه های ارزان قیمت و حتی میان رده با مدل های حرفه ای اصلا درست نیست.

جمع بندی

برای نواختن ساز های زهی به وسیله ای به نام آرشه نیاز دارید. آرشه قطعه ای است که با حرکت دادن آن روی سیم های سازی مانند ویولن صدا ایجاد می شود. مانند ساز، آرشه ها نیز انواع مختلفی دارند و بسته به نیاز افراد و قیمت در دسته بندی های مختلف قرار می گیرند. برای آشنایی بیشتر با قیمت آرشه ویولن در این مقاله سه رده آرشه اقتصادی، میان رده و حرفه ای را نام بردیم و درمورد آن ها توضیح دادیم. شما می توانید برای تهیه انواع آرشه های مختلف ویولن به سایت فروشگاه موسیقی دلارام مراجعه کنید.