دلارام

بررسی نکات مهم در خرید کالیمبا جکو

بررسی نکات مهم در خرید کالیمبا جکو

دنیای موسیقی بسیار وسیع است و ساز های بسیار مختلفی نیز برای یادگیری در آن وجود دارد. یکی از این ساز های بسیار محبوب که می توان برای ورود به دنیای موسیقی یادگیری آن را آغاز کرد، ساز کالیمباست. ساز کالیمبا با نام پیانوی انگشت شست نیز شناخته می شود. این ساز ظاهری شبیه پیانو دارد؛ اما صدای آن بسیار متمایز است و اکنون در سرتاسر جهان به فروش می رسد. یکی از برند های محبوب کالیمبا برند جکو است. اگر شما هم قصد خرید کالیمبا جکو را دارید، باید در هنگام خرید به یک سری نکات مهم توجه کنید. در این مقاله به نکاتی که لازم است در هنگام خرید کالیمبا و به خصوص خرید کالیمبا جکو به آن ها توجه کنید، اشاره شده است.

نکات مهم در هنگام خرید کالیمبا

 1. شکل بدنه

به طور کلی کالیمبا ها دو شکل اصلی بدنه دارند. برخی از بدنه ها حفره های صوتی دارند و برخی از بدنه ها نیز مسطح و فاقد حفره صوتی هستند. کالیمبا های اصلی در واقع بدون حفره هستند. مدل های بدون حفره صوتی صدایی ملایم تر و واضح تر ارائه می دهند و در گام های بالاتر هماهنگ تر هستند. در خرید کالیمبا جکو باید توجه داشته باشید که مدل های بدون حفره برای کسانی مناسب هستند که در زمینه نواختن تجربه خوبی دارند و به ساز کاملا مسلط هستند.

مدل های با حفره صدایی متفاوت دارند. درواقع هنگامی که با ساز های دارای حفره صوتی می نوازید، اثرات رزونانس در آن قوی تر است. به خصوص هنگامی که تیغه های نزدیک نواحی حفره را فشار می دهید، صدا هایی ویبراتو مانند (wua) به گوش می رسد. به طور کلی، در ساز های با حفره بدنه، کلید های پایین تا میانی صدای ارتعاشی بسیار قوی و عملکرد خوبی دارند.

برای اینکه بتوانید در خرید کالیمبو جکو انتخاب خوبی داشته باشید، سعی کنید قبل از خرید به صدای نمونه های مختلف گوش دهید و ببینید که صدای کدام یک را دوست دارید. در آخر بعد از شنیدن صدای نمونه های مختلف، آن مدلی را که دوست دارید انتخاب کنید.

کالیمبا جکو

 1. اندازه کالیمبا

در حال حاضر متداول ترین مدل های کالیمبا، مدل های 8 کلید، 10 کلید، 15 کلید، 17 کلید، 21 کلید، 24 کلید و 32 کلید هستند. نیازی به توضیح ندارد که شما می توانید با مدل هایی که کلید های بیشتری دارند، طیف وسیع تری از صدا ها و نت ها را پخش کنید. اما نکته ای که در خرید کالیمبا جکو وجود دارد، این است که باید به سطح خود در نوازندگی نیز دقت داشته باشید. در این جا یک راهنمای کلی درمورد اندازه ساز برای کسانی که قصد خرید آن را دارند، آورده شده است:

 • مدل های 8 کلید:

  مدل های 8 کلید کوچک ترین اندازه ممکن برای ساز کالیمبا هستند. به همین دلیل این مدل را می توان برای افرادی مبتدی که قصد دارند به تازگی نحوه نواختن با این ساز را یاد بگیرند مناسب است. مدل های هشت کلید به اندازه کافی کوچک هستند که بتوان به راحتی آن ها را حمل کرد و یا حتی با استفاده از یک بند دور گردن انداخت.
 • مدل های 10 کلید:

  قبل از خرید کالیمبا جکو باید بدانید که مدل های 10 کلید برای پخش آهنگ در یک اکتاو مناسب هستند. این مدل کمی بزرگ تر از اندازه دست است و کمی کوچک تر از مدل 17 کلید است. این مدل نیز برای افراد مبتدی مناسب است.

کالیمبا جکو ده تیغه

 • مدل های 15 و 17 کلید:

  مدل 15 و 17 کلید تقریبا از نظر اندازه مشابه یکدیگر هستند. مدل های 15 و 17 کلید مناسب ترین گزینه برای افراد مبتدی تا متوسط هستند. مدل 15 کلید بیشتر برای کسانی مناسب است که در صدا های باس پایین می نوازند؛ اما مدل 17 کلید برای نواختن در تمامی سطوح استفاده می شود.
 • مدل های 21 کلید:

  این مدل برای آهنگ هایی که نت های پیچیده دارند، مناسب تر است. مدل 21 کلید بیشتر برای افراد حرفه ای توصیه می شود؛ زیرا باید انگشتان خود را روی طیف وسیعی از کلید ها حرکت دهند.
 • مدل های ۲۴ و ۳۲ کلید:

  مدل های 24 و 32 کلید قطعا مناسب ترین گزینه برای افراد حرفه ای هستند. اما به دلیل تقاضای بالا، خرید آن کمی دشوار تر است. علاوه بر این ها ساختن آن نیز سخت تر است و زمان بیشتری می برد. همچنین قیمت نسبتا بالایی نیز دارند. با این حال اگر شما جزو نوازندگان حرفه ای ساز کالیمبا هستید و می خواهید که بهترین نمونه های ساز را داشته باشید، بهتر است که مدل 32 یا 24 کلید را تهیه کنید.
 1. چوب مناسب کالیمبا

درست مانند گیتار، چوب به کار رفته در ساز می تواند روی کیفیت صدا تاثیر زیادی بگذارد. در حال حاضر مناسب ترین چوب ها برای این ساز چوب گردو، چوب کاج، چوب اقاقیا و چوب بامبو است. در هنگام خرید کالیمبا جکو خیالتان راحت است؛ زیرا این ساز از چوب بسیار مرغوبی ساخته شده است.

کالیمبا جکو

کالیمبا جکو

جکو از برند های معتبر بازار است که از سال 2009 فعال بوده است. تمرکز این شرکت عرضه آلات موسیقی خوش ساخت و در عین حال مقرون به صرفه است. ساز های ساخته شده توسط این برند برای تمامی افراد در سطوح مبتدی، نیمه حرفه و حرفه ای مناسب است. ساز های این برند با چوب های با کیفیت ساخته می شوند و عملکرد بسیار مناسبی نسبت به قیمت دارند.

در حال حاضر یکی از مدل های مناسب کالیمبا این برند مدل کلاسیک آن است که دارای 17 تیغه یا کلید است که در استاندارد C کوک شده است. در هنگام خرید کالیمبو جکو باید توجه داشته باشید که مدل ۱۷ کلید این ساز محبوبیت بیشتری دارد؛ اما این برند مدل های ۸ کلید، ۱۰ کلید و ۲۱ کلید را نیز تولید کرده است. این مدل کیفیت ساخت بسیار خوبی دارد و در عین حال قیمت بسیار مناسبی نیز دارد.

نتیجه گیری

ساز کالیمبا از ساز های بومی آفریقا است که با نام پیانوی شستی نیز شناخته می شود. این ساز صدای دلنشین و زیبایی دارد و یادگیری آن نیز بسیار آسان است و قیمت مناسبی نیز دارد. به همین دلیل است که ساز کالیمبا از ساز های محبوب برای شروع یادگیری و ورود به دنیای موسیقی است. برای آشنایی بیشتر با این ساز و خرید کالیمبا جکو ، در این مقاله درمورد نکاتی که لازم است قبل از خرید به آن ها توجه کنید توضیح دادیم.