دلارام

نکاتی که باید هنگام خرید کالیمبا به خاطر داشته باشید

کالیمبا

ساز کالیمبا را با نام پیانوی شست نیز می شناسند. این ساز ساز کوچکی است که به پیانو شباهت دارد و آن را از ساز سنتی زیمباوه که mibra نام دارد، الهام گرفته اند. ساز کالیمبا صدای بسیار منحصر به فردی دارد که اکنون در سرتاسر جهان طنین انداز شده است و تمام جهانیان آن را می شناسند. این ساز در انواع گوناگون برای افراد مبتدی و حرفه ای در دسترس است، همه می توانند آن را بیاموزند و از صدای آرامش بخشی که دارد لذت ببرند. ما در این مقاله درمورد تاریخچه این ساز مطالبی گردآوری کرده ایم. همچنین انواع مختلف آن را نیز بررسی کرده ایم تا شما را در خرید کالیمبا یاری کرده باشیم.

کالیمبا را چه کسی و چگونه اختراع کرد؟

همان گونه که در مقدمه بحث نیز ذکر کردیم، ساز کالیمبا را از ساز های بومی آفریقایی الهام گرفته اند. در زمان های گذشته این ساز را برای سرگرمی های شخصی یا موسیقی رقص می نواختند. همچنین از آن در مراسمات تسخیر روح بیرا بهره می بردند. هیو تریسی فردی بود که برای نخستین بار از ساز mbira آفریقایی اقتباس کرد و به وسیله آن کالیمبای امروزی را ساخت و به جهانیان معرفی کرد. هدف اصلی هیو تریسی این بود که آن را با معیار های مورد نظر غربیان سازگار کند تا آن ها نیز بتوانند از این ساز منحصر به فرد بهره ببرند. در اطلاعات این ساز چنین ذکر شده که کالیمبا یک ساز جدید موسیقی با سابقه قدیمی و در حقیقت آخرین عضو خانواده ساز های آفریقایی است.

تاریخچه کالیمبا به چه زمانی بر می گردد؟

امیبرا

اختراع کالیمبای بومی که الهام بخش کالیمبای امروزی است به احتمال زیاد به حدود 1000 سال پیش بر می گردد. همچنین در کومادزولو در زامبیا برخی از شواهد باستانی به دست آمده گویای آن است که در آنجا نوار های آهنی شبیه به لاملا موجود بوده است که قدمتشان به 500 تا 700 پس از میلاد می رسد. با توجه به کشفیات گفته شده این احتمال را می توانیم بدهیم که کالیمبا شکل اصلی لاملافون در زیمباوه است.

کالیمبا از چه موادی ساخته می شود؟

کالیمبا های سنتی را معمولا از چوب های سخت آفریقایی و در بیشتر مواقع از چوب کیات می سازند. اگر این چوب در دسترس نبود، گزینه های دیگری مانند چوب نارگیل، کدو، بامبو، افرا، گیلاس، صنوبر، چوب صندل، ماهون و ... پیش رو هستند. این نکته نیز قابل ذکر است که هر کدام از این چوب ها صدا های مخصوص به خود را تولید می کنند.

انواع مختلف ساز کالیمبا

انواع کالیمبا

بهتر است پیش از خرید کالیمبا با انواع آن آشنایی کامل داشته باشید. به طور کلی کالیمبا را می توانیم به دو نوع تقسیم کنیم: تخته ای و جعبه ای. کالیمبا های تخته ای را از یک تکه چوب مسطح می سازند؛ در حالی که نوع جعبه ای آن حفره ای در زیر لاستیک ها دارد و به این وسیله رزونانس بیشتری ایجاد می کند. هیچ کدام از این دو نوع ساز نسبت به دیگری برتری ندارند و شما می توانید بر اساس سلیقه و توانایی خود در نواختن هر کدام را انتخاب کنید. اگر بخواهیم کالیمبا را از نظر تنطیم دسته بندی کنیم، آن ها را در سه دسته تریبل، سلست و آلتو جای می دهیم. کالیمبای تریبل 17 نت دارد. مدل سِلِست را روی تخته نصب می کنند و نت های آن بلند و واضح هستند که باعث می شوند در مقایسه با انواع دیگر این ساز صدای ظریف تری داشته باشد. مدل آلتو نیز 15 نت دارد و معمولا در کلید G قرار می گیرد.

رایج ترین و محبوب ترین انواع کالیمبا

همان طور که در بخش پیشین بیان نمودیم، این ساز را می توان از دیدگاه های گوناگون طبقه بندی کرد. برای مثال برخی از کالیمبا ها با لایه های چوب سخت و برخی دیگر با چوب های نرم ساخته شده اند. جنس چوب برخی از انواع این ساز نارگیل است و برخی دیگر بامبو. بعضی از کالیمبا ها نیز کلید های فلزی ابتدایی و بعضی دیگر کلید های فنری فولادی محکم تری دارند. سایز بعضی ها 12 سانتی متر و برخی دیگر 20 سانتی متر است. ممکن است تصور کنید که خرید کالیمبا با تمام این اوصاف کاری دشوار و تا حدودی غیر ممکن است؛ اما نگران نباشید ما در ادامه برخی از محبوب ترین کالیمبا ها را به همراه ویژگی هایشان معرفی می کنیم و شما پس از خواندن آن ها می توانید دست به بهترین انتخاب ممکن بزنید.

  • کالیمبا چوبی سایز بزرگ

این کالیمبا با تخته چوبی ساده ساخته شده است و آن را به کودکان مبتدی و حتی حرفه ای پیشنهاد می کنیم. کالیمبای چوبی 17 یا 21 کلید دارد و از آنجایی که نت های کلیدی روی هر آهنگ مشخص شده است، شما می توانید به میزان اطلاع و مهارت خود آهنگ های دلخواهتان را بنوازید. این نوع کالیمبا بسیار مقرون به صرفه است و شما می توانید برای شروع کار خود در این حوزه از آن بهره ببرید.

کالیمبا چوبی

  • کالیمبای هوکما B17

کالیمبای هوکما یکی از کالیمبا های دست ساز است که آن را جزو لوکس ترین و گران قیمت ترین کالیمبا ها به شمار می آورند. این کالیمبا 17 نت دارد و جنس تخته چوب آن از چوب درخت گیلاس آمریکایی است. این ساز ساخت آلمان است، به طور کامل تنظیم شده و برای نواختن کاملا آماده است. اگر درمورد نواختن کالیمبا جدی هستید، تا حدودی در این کار تبحر دارید و کیفیت برایتان اهمیت زیادی دارد، ما خرید هوکما را به شما پیشنهاد می کنیم.

  • کالیمبای جیبی

 نام این کالیمبا به خوبی و به درستی گویای اندازه آن است. این کالیمبا با وجود این که بسیار کوچک است، 8 نت دارد و با آن می توانید موسیقی دلخواهتان را بنوازید. مزیتی که بهتر است هنگام خرید کالیمبا آن را در نظر داشته باشید، سایز جیبی آن است؛ زیرا می توانید آن را به آسانی با خود حمل کنید و در هر مکانی که تمایل دارید، شروع به نواختن کنید.

جمع بندی

ساز کالیمبا یکی از ساز هایی است که اخیرا در میان مردم سراسر جهان بسیار محبوب واقع شده است؛ زیرا کار با آن راحت و برای تمام علاقه مندان، فارغ از سنی که دارند، امکان پذیر است. در این مقاله در ابتدا به معرفی مخترع و تاریخچه این ساز خوش آهنگ پرداختیم و سپس انواع آن را بررسی نمودیم تا هنگام خرید کالیمبا در میان انواع متعدد آن سردرگم نشوید.